ÜBÜ (2004-2005)

Fransız yazar, şair, romancı, patafizik doktoru ve gerçeküstü tiyatronun kurucusu Alfred Jarry… Jarry; Übü karakterini on beş yaşındayken fizik öğretmeninin hareketlerinden esinlenerek yaratmıştır.

Jarry, yaşama karşı duyduğu iğrenme ve nefreti bir süre sonra kendi yarattığı Übü karakterine dönüşerek göstermiştir. Bilimsel devrim ve aydınlama düşüncelerine karşı çıktığı için nesneleri gerçekliklerinden çıkarıp ifade etmiş ve hayali çözümlemelere dayanan patafizik bilimini yaratmıştır.

20.yy’a damgasını vuran oyun, sahnelendiği her dönemde büyük tepki toplamıştır. Übü, insanı kronik şehvet düşkünlüğüyle, açgözlülüğüyle, bencilliğiyle, değersizliğiyle, pisliğiyle güvence altında kalma isteğiyle ve iyi akşam yemeklerinden sonraki gevşekliğiyle ele alırken, dünyayı bok çukuru içinde ki gerçekliğiyle yansıtmıştır. İnsanı kendi Übülükleriyle ve çevresindeki Übücüklerle yüzleştirir.

Übü, 19.yy’ın sonuna kadar var olan klasik sanat anlayışına, ahlak kurallarına ve alışılmış tüm kalıplara karşı çıkarak avangard akımlar içindeki tiyatro eserlerini yön vermiş; Vahşet Tiyatrosundan, Absürd Tiyatroya, Varoluşçulardan Yoksul Tiyatroya kadar giden bir yol açmıştır.

Übü mü nasıl yani?