Şenliklerimiz

ÜNİVERSİTE TİYATROSU VE ŞENLİKLER

Üniversite tiyatroları, tiyatro sanatı üzerinden gerçekten önemli bir misyona sahiptir. Üniversite tiyatrosuyla uğraşanların yani bizlerin bu konunun farkında olmamız, yaptığımız işin de kalitesini yükseltecektir.

Üniversite tiyatroları, bir anlamda elindeki imkanlardan en üst seviyede faydalanmasını bilen hatta yoktan var eden deneysel, araştırmacı tiyatrolardır. En genel geçer doğrusuyla amatör ruhla profesyonel mantığı bir araya getiren tiyatrolardır. Bunlar diğer tiyatroların yapmayacakları şeylerdir; öncelikle tek kişiye bağlıdırlar ve gişe kaygısı onları önemli ölçüde engeller.

Bizler, üniversitelerin tiyatro bölümlerinde olmayan fakat tiyatro nedeniyle bir araya gelmiş bireyleriz. Boş vakitlerimizi böyle değerlendiriyoruz gibi bir sözle tiyatroya haksızlık etmiyoruz.

Tüketimin ve kolaycılık anlayışının bizi kısıtladığı günümüzde, ekip ruhuyla üretimde birlikte olmak, bir oyuna onlarca fikirden en güzelini seçerek hazırlanmak hatta gişe kaygısı gütmeden oyun seçmek, üniversite tiyatrosu olmamızın verdiği güçtür. Üniversite tiyatrolarının devamlılık konusunda bazı problemleri vardır. Biz İktisat Oyuncuları olarak 38 yıldır aralıksız devam eden çalışmalarımızı, bilgi aktarımına verdiğimiz önemle sürdürüyoruz. İktisat Oyuncuları olarak düşüncemiz; üniversite tiyatrolarının tek kişiye bağlı olmadan kendi içlerinden yetiştirdikleri bireylerle, ulaştıkları çizgiyi kaybetmeden yollarına devam edebilmeleridir.

Üniversite tiyatrolarının bir araya gelip bilgi alışverişinde bulunacakları; uygulamalarını, üniversite tiyatrosu mantığını tartışacakları, çalışma sistemleri ve topluluk yapılarını konuşacakları yer üniversiteler arası tiyatro şenlikleridir.

Şenliklerde ön yargısız bir ortamın yaratılması, bu paylaşımın kişisellikten tamamıyla uzak tutulması ayrıca önem taşıyan konulardır. Biz İktisat Oyuncuları olarak bu konularda titiz davranıp; hem bizim hem de gelen toplulukların en üst seviyede verim almalarını amaçlıyoruz.

“Üniversiteler Arası Tiyatro Şenliği” ve “Kısa Oyun Günleri”nin düzenlenmesinin, üniversitelerin kültürel kanadının gelişmesinde büyük faydası vardır. Üniversite öğrencileri, şenlikler sürecince Türkiye genelinden gelen birçok topluluğun oyunlarını ücretsiz olarak izleyebilmekte ve fuayelere katılabilmektedir.

17. kez başarıyla icra ettiğimiz “Üniversiteler Arası Tiyatro Şenliği“miz ve 3 kez gerçekleştirdiğimiz “Kısa Oyun Günleri“mizle de bu tiyatral paylaşımı, İktisat Oyuncularına yakışır bir biçimde geliştirdiğimize inanıyoruz.