Marat-Sade (2015-2016)

Dünyayı etkileyen inançları ve toplumların yaşayış şekillerini yıkıma uğratan Fransız Devrimi’nden yola çıkarak insanın varoluşunu sorgulatıyor bize Peter Weiss. Oyundaki olay, isminden de anlaşılacağı gibi J.P. Marat’ın Caen’den gelen Jironden Charlotte Corday tarafından öldürülmesi. Farklı kılan ise oyunun deliler tarafından oynanması. Devrimi toplum çıkarları için yapmayı savunan ve bunun için ayak bağı olanları ortadan kaldırmayı göze alan Marat ve bireysel çıkarları savunan, insanların içgüdüsüyle hareket etmesi gerektiğini düşünen Sadizme isim veren Marquies de Sade’la karşı karşıya kalıyoruz.

İşte tam bu noktada insan olarak dünyada ne kadar varolduğumuz ve neye ne kadar etki edebildiğimizi sorguluyoruz. Topluluğumuzda geçmiş yıllarda oynanan oyunlara baktığımızda yine bu konulara parmak basabileceğimiz metinleri kendi düzenlediğimiz A.Camus, B.Brecht ve birçok absürd yazarları tercih ettiğimizi görebilirsiniz.

Bu oyun ise birçok tiyatro türünü, Nietzsche ve Camus gibi yazarları etkilemiş bir felsefe taşını içine alan bir oyun. Topluluk olarak geçmişteki birikimimizden destek alarak, teatral ve teknik alanda kendimizi geliştirmek hedeflerimiz arasında. Ve bizlerde tüm bu manasızlıktan bir mana çıkarmaya çalışıyoruz.

Bu muydu bu kanlı devrimin sonu?

Peki ya yargı kimin elinde, kararı kim veriyor?