Günlerin Köpüğü (2016-2017)

Boris Vian’ın 1946’da kaleme aldığı Günlerin Köpüğü romanında tutkuların, duyguların, yaşamın değişimi; insanlar arasındaki iletişimi olağanın dışında gözler önüne koyar. Günlerin Köpüğü’nde notalarda da dönüşür, çiçek açma fiilinin mutluluk uyandırıcı etkisini çiçeği kadının göğsünde açtırarak kıran Boris Vian, bu eserle gerçekliğe alternatif bir evren yaratıyor.

Tersine işleyen pazarlıklar, müzik ve alkolün sarhoşluğunu birleştiren bir piyanokteyl, caz, müzik ve dahası… Bir ananasla mutfak borusundan çıkan yılanbalığını yakalayıp akşam yemeğinde servis eden aşçı, sevdiği kadının ciğerinde yaşayan ve onu hasta eden nilüferi öldürmeye çalışan zengin ve sanatsal kişi, hayran olduğu yazarın kitaplarını almak için kendini paralayan tembel dost… Bu kişilerin içinde yaşadığı dünyayı, ilk duyduğumuzda anlamsız gelen her şeyi tek soruyla çözen Boris Vian ”Neden olmasın?”

Bu dönemde İktisat Oyuncuları olarak üniversite tiyatrolarında gerçeğe farklı bir pencere açtık. Her sene bir üst basamağa çıkarmayı hedefleyen topluluğumu, bu eserin deneysellik boyutunu merkeze aldık. Boris Vian’ın romanının oyunlaştırılması ve oyunun bütün hücreleri İktisat Oyuncularına ait.

Yaşadığımız hayat olağan ve sıradışı mucizelerle mi dolu? Ya da fark edilmeyi mi bekliyorlar? Tıpkı nilüfer çiçekleri gibi…

Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'ndeki sergilememiz:)
Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’ndeki sergilememiz:)
Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki standımızdan 🙂