DÖNÜŞÜM (2013-2014)

F. Kafka 1883 yılında Çek bir baba ve Alman Yahudisi bir annenin çocuğu olarak Prag’da doğdu. eserlerine baktığımızda her dönemin konusu olan adalet ve otorite kavramını; topluma yabancılaşan, bürokrasi çarkının dişlileri arasına sıkışmış ve aynı saatlerin akrebi ve yelkovanı üzerinde yaşayan insan profillerini, dünya edebiyatı içinde çok önemli sayılan bir yazım diliyle, en ince ayrıntısına kadar görebiliyoruz.

Varoluşçu yazar A. Camus’nün ”Korku Çağı” olarak tanımladığı ve ”Bunu en iyi ifade eden yazar Kafka’dır.” dediği 20. yüzyılımızın tüm paranoyasını, monotonluğunu, ikiyüzlülüğünü ve karamsarlığını hissedebiliyoruz. Ama ”korku duvarını”nın çatlağından sızan ışıkla da aslında hala bir umudun olduğunu da gösteriyor bize Kafka. Peki bir sabah uyandığınızda ”insanlık statüsü”nü kaybetseniz, bir böceğe dönüşseniz insanların gösterecekleri tepkiyle, günlük statülerinizi kaybettiğinizde anlayacağınız tepkiler arasında ne kadar fark olacaktır?

Ne olursa olsun her iki durumda da geceleri huzursuz uykular sizi bekliyor, her şeye rağmen sabah uyanabiliyor olmanın umudu ile birlikte.

”Zincire vurulmak, özgürlükten iyidir kimi zaman.”