2019 – 2020 I. DÖNEM OYUNU

KUTLAMA – HAROLD PINTER

Harold Pinter (1930-2008), 2005 Nobel edebiyat ödüllü, İngiliz bir yazardır. “Pinteresque” adı verilen özgün bir biçim yaratmıştır. Oyunlarında genelde insanın bilinmezliklere ve tehlikelere karşı yarattığı koruma kalkanı sayılan “oda” kavramı vardır. Bu kavram insanın kendi güvenli alanını yaratma ihtiyacından doğmuştur, çünkü insan dış dünyaya şüpheyle yaklaşır. Bu mantığın temelinde II.Dünya Savaşı sonrası varlığının tehlikede olduğunu anlayan insanın korkuları yatar.

Kutlama, İngiltere’de lüks bir restoranda geçer. Çiftler evlilik yıldönümü kutlamak için oradadır ancak aslında kutlanacak bir şey yoktur; mutsuz ilişkiler vardır. Sosyal düzenin insan yaşamı üzerindeki baskısına; insanların iletişimsizliğine, para ve güç ilişkisinin anlamsızlığına ayna tutulmuştur. İnsan, yaşamak ve ölmenin korkusu arasındaki çelişkide döner durur.

Geçmişimizde çok sayıda sahneye koyduğumuz absürd oyunlara, önceki birikimlerimizden de yararlanarak bir yenisini daha ekliyoruz. Bu kez, İktisat Oyuncuları olarak araştırmacı ve deneysel bakış açımızı geliştirmeyi hedeflediğimiz “Kutlama” oyunuyla karşınızdayız.