2017-2018 I. DÖNEM OYUNU

DAĞ YOLUNDA- ANTON ÇEHOV

Bu yıl İktisat Oyuncuları olarak perdelerimizi Anton Çehov’un eseri Dağ Yolunda ile açıyoruz. Daha önce de birçok kez Çehov denemesi yapmış olan topluluğumuz en son 2005 yılında “Ayı” ve “Teklif”i oynadı. Anton Çehov, tiyatroya farklı bir bakış açısı kazandıran gerçekçi tiyatronun en önemli temsilcilerinden biridir. Biz de oyunculuk okulu olarak gördüğümüz Çehov ile sahne üzerinde kendimizi bir adım daha ileri taşımayı hedefledik.

Dağ Yolunda, soğuk bir kış gecesinde yaşamın kendilerine çizdiği farklı yollarda seyahat eden halktan insanların sığındığı handa yaşadıklarını konu alır. Çehov dönemin Rusya’sından bir kesitle insanların dar ahlak alışkanlıklarına, kimliklerini ortaya koyamamalarına, tembellik ve kültürsüzlüklerine bir pencere açmıştır. Çehov’u özel kılan şey ise dönemin değişmesine rağmen yakaladığı insan ilişkilerinin ve karakterlerinin günümüzde hala geçerli olmasıdır.

Dağ Yolunda, aslında bize insanların vitrinleriyle hayata devam ettiklerini ama herkesin içinde sansar gibi sinmiş acıların olduğunu anlatır.