2011-2012 II. DÖNEM OYUNU

Dünya edebiyat tarihinde tartışılmaz bir öneme sahip olan, eserleri tüm dünyada birçok farklı dile çevrilmiş 19. yy Rus edebiyatının büyük romancısı Dosteyevski 1821-1881 yılları arasında yaşamıştır.

Varoluşçuluğun ilk izlerini taşıdığı düşünülen romanlarında gerilim, cinayet, korku, kendi deyişiyle “dehşet” in varlığı görülüyor. Dostoyevski yaşadığı çelişkileri, bunalımları, sorgulamaları roman kahramanlarına yansıtarak onlarla okur arasında bir tartışma başlatır ve bu şekilde okuyucusuyla bağı her zaman canlı kalır. Bu anlamda yapıtları özellikle varoluş sorunsallığı açısından, felsefe metinlerini andırır. İnsanda zıt duyguların aynı anda bulunabileceğine inanan Dostoyevski insan ruhunu, şeytan ve Tanrı’nın savaştığı bir alan olarak görüyordu.

Yaşamda hissettiği ya da karşılaştığı tüm duyguların yansıması sonucunda romanlarında güçlü karakterler ortaya koymuştur.

Dostoyevski 1867 yılında kaleme aldığı başyapıtı Kumarbaz’da bakışları kumar salonlarına, masalarının görkemli çekiciliğine kapılanlara yönelterek kumar tutkusunu somutlaştırıyor ve tüm romanlarında olduğu gibi yine insan ruhuna, insan davranışlarının kökenine iniyor. Roman günümüze de ışık tutan büyük bir eser ve anlatılan sadece kumar değil, aslında kumardan yola çıkarak insanın kadere, toplumun kabul etmediği değerlere karşı koyuşu, tutkularımızın, hırslarımızın yaşamlarımızı nasıl etkidiği, bizi iç dünyamızla yüzleştirmesi anlatılıyor.

Bizler İktisat Oyuncuları olarak bu sene Dostoyevski ‘nin romanıyla girdiğimiz bu çalışmada, geçmişteki deneyimlerimizden de yola çıkarak, romanın oyunlaştırılması sürecinde metin üzerinde bağımsız çalışma imkanı yarattık. Her büyük oyunumuzda hedeflediğimiz gibi bu oyunumuzda da, deneysel bakış açısıyla reji ve oyunculuk alanlarında topluluğumuzu bir üst basamağa taşırken, teknik yaklaşımını modern ve daha organize hale getirdik.

KUMARBAZ – DOSTOYEVSKI