2009-2010 II. DÖNEM OYUNU

AT – GYULA HAY

Gyula Hay 1900-1975 yılları arasında yaşadı. Öykü, roman ve yirmiyi aşkın tek perdelik oyun yazdı. 1920’de Baranowski’nin yanında sahne tasarımı öğrenimi yaptı. Sonra da Devlet Tiyatrosunda Linnebach’ın yanında sahne tasarımcı ve mimarı olarak çalıştı. 1929’da Berlin’e giden yazar 1933’te Hitler’in başa geçmesi ile Almanya’yı terk etti.

1950’de Sovyetlere karşı direnişçilerle birlik oldu ve tutuklanarak hapse atıldı. At oyununu 1960 yılında hapisteyken yazdı. Hitler ile Stalin’i düşünerek devlet terörünü ve totaliter devlet anlayışını kara mizah yoluyla eleştirdi. O, dünyayı insanlara zindan eden insanlık tarihinin karanlık güçlerine karşı şakayla karışık ciddi bir oyun yazmıştır. Hitler Almanya’sında ve Stalin Rusya’sında soluk alamayan Hay her türlü totalitarizme karşıdır.

At oyununda dile getirilen olay duyguların kötüye kullanılarak halkın uyutulmasıdır. Oyunun amacı yalnızca güldürmek değil; güldürürken, eğlendirirken geçmişten günümüze dehşet veren diktatörleri de akıldan çıkarmamamız gerektiğini bir kez daha vurgulamaktadır.